K BelgesiK2 BelgesiÖne Çıkanlar

K2 Belgesi Nedir? K2 Belgesi Kimlere Verilir?

K2 belgesi yurtiçinde, kendi adına ticari veya hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş araçlarla, yalnızca kendi esas iştigal konusu ile alakalı eşya taşımacılığı yapacak ayrıca ticari amaçla taşımacılık yapmayacak, gerçek ve tüzel kişilere verilen belgedir. K2 belgesinde tonaj şartı ve il dışı kısıtlaması bulunmamaktadır.

K2 belgesi, Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen ve ticari veya hususi kayıtlı kamyon-kamyonet aracı olan bütün vergi mükelleflerinin alması gereken belgedir. Nakliyecilik sektörünün dışında faaliyet gösteren ve kendi mallarını kendi araçları ile taşıyan firmaların alması gereklidir. Belge başvurusu yapabilmek için araçların özmal olması gerekir. Nakliyecilik yapamazlar veya bir başkasının malını taşıyamazlar.

Avrupa Birliği uyum standartları çerçevesinde düzenlenen yönetmelik ile yürürlüğe giren yasa gereği kendi iştigal konusu ile faaliyette bulunan bütün firmaların K2 BELGESİ alması zorunludur. Alınmaması halinde araçlarınızın trafikte denetime girmesi sonucu cezai işleme maruz kalabilirler.

K2 belgesine sahip firmaların şoförlerinden SRC3/SRC4 türü mesleki yeterlilik belgesiyle, psikoteknik değerlendirme belgesine sahip olma şartı aranmaktadır.

K2 belgesi için başvuranların, ticari veya hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş en az 1 adet eşya taşımaya mahsus (kamyon ya da kamyonet) öz mal birim taşıta sahip olmaları gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir