K Belgesi

K Belgesi İptali

K Belgesi iptali için bağlı olunan Ticaret Odası’na müracaat edilmelidir. Ayrıca şu sebeplerle K Belgesi iptal olmaktadır.

 1. K belgesi olanların dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biriside yetki belgelerine kayıtlı olan bir adet araçlarını satmalarıdır. Yetki belgelerine kayıtlı olan bir adet aracı sattıklarından 60 gün içerisinde yetki belgelerine araç ilave etmeleri gerekmektedir. Aksi halde belgeleri iptal olur.
 2. Yenileme zamanı gelmiş yetki belgesi sahiplerinin yenileme tarihlerini 90 gün geçirdiklerinde belgeleri iptal olmaktadır.
 3. Yetki belgesi sahiplerinin bildirilmesi zorunlu bildirimleri Ulaştırma Bakanlığına bildirmediklerinde 5 uyarma cezası almaktadırlar. 50 puan olduğunda belgeleri iptal edilmektedir.
  Not: Aşağıda ilgili kanun maddesi belirtilmiştir.
MADDE 23- (1)Yetki belgesi sahipleri;

a) Yetki belgesi alındıktan sonra taşıt belgelerinde kayıtlı taşıtlarının kazaya uğraması, yanması, müsadere edilmesi, hurdaya ayrılması veya başka bir mücbir sebepten dolayı iş göremez duruma gelmesi halinde, bu durumu değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren 60 gün içinde Bakanlığa bildirirler.

b) (a) bendinde belirtilen nedenlerle veya 31 inci maddenin altıncı fıkrasına göre yapılan re’sen düşümler sonucu, bu Yönetmelikteki asgari kapasitenin altına düşülmesi halinde; kapasite altına düşüldüğü tarihten itibaren, 90 gün içinde bu Yönetmelikte öngörülen asgari kapasiteyi tamamlayacak şekilde ilgili mevzuatın gerektirdiği iş ve işlemleri sonuçlandırarak yeterli sayıda/kapasitede taşıtı, taşıt belgelerine kayıt ettirirler.

c) Bu Yönetmelikte öngörülen asgari kapasitenin altına düşecek şekilde taşıt satışı yapmaları halinde bu hususu satış tarihinden itibaren 30 gün içinde Bakanlığa bildirirler ve 60 gün içinde de bu Yönetmelikte öngörülen asgari kapasiteyi tamamlayacak şekilde ilgili mevzuatın gerektirdiği her türlü iş ve işlemleri sonuçlandırarak yeterli sayıda/kapasitede taşıtı, taşıt belgelerine kayıt ettirirler.

(ç) Her takvim yılının başında taşıtların yaşları nedeniyle asgari kapasite şartının kaybedilmesi halinde; 90 gün içinde bu Yönetmelikte öngörülen asgari kapasiteyi tamamlayacak şekilde ilgili mevzuatın gerektirdiği her türlü iş ve işlemleri sonuçlandırarak yeterli sayıda/kapasitede taşıtı, taşıt belgelerine kayıt ettirirler.
(2) Birinci fıkranın (a), (b) ve (c) bentlerindeki hükümler saklı kalmak kaydıyla, asgari kapasiteyi kaybedecek şekilde taşıt düşümü yapılamaz.

9 thoughts on “K Belgesi İptali

 • Bir aracım vardı belge almıştım 2.aracı aldım ikinci belgeyi de çıkardım fakat 2 aracı sattım onun durumu ne olacak yine iptal ettirmem gerekli mi

  Yanıtla
 • Yunus Emre kandemir

  K1 belgesi aldim iş için kısa sürede işi bıraktım iptal ettirmeve para iadesi yapmaları gibi Bi durum söz konusu mu

  Yanıtla
  • K Belgesi

   Merhaba,
   K yetki belgelerinin iptalinde belge sahibinin vefat durumu haricinde herhangi bir ücret iadesi yoktur. Kesin bilgiyi belgeyi aldığınız Ticaret ve Sanayi Odası’ndan alabilirsiniz.

   Yanıtla
 • Mehmet

  Benim adıma tir vardı sattım 4 ay oluyo şimdi yine tir almayı düşünüyorum k1 belge duruyor mu yoksa iptal mi olur

  Yanıtla
 • Ahmet

  *K2 aldım fakat ailevi sebebten aracı sattım daha bir ay oldu geri ödemesi olurmu

  Yanıtla
 • Turhan

  Vergi levhami kapattim aracım yok belgem ne zamana kadar gecerli

  Yanıtla
 • Gazi

  K belgesine e devlette yanlış baş vurdum onun iptalini nasıl yapa bilirim

  Yanıtla
  • Mehmet

   Aynı sorunu bende yaşıyorum ne yapmamız lazım bilmiyorum

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir